MSHS Officers: 1870 – Current

PRESIDENT 

1870 H. R. Saunders, Grand Rapids 
1871-72 J. P. Thompson, Grand Rapids 
1873-74 A.S. Dickman, South Haven 
1875      George Parmelee, Old Mission 
1876-93 T.T. Lyon, South Haven 
1894-98 Roland Morrill, Benton Harbor 
1899-00 Charles J. Monroe, South Haven 
1901-02 R. M. Kellogg, Three Rivers 
1903-04 C.F. Hale, Shelby 
1905-06 C. E. Hadsell, Troy 
1907-08 C.B. Cooke, Owosso 
1909-10 R.A. Smythe, Benton Harbor 
1911-12 T.A. Farrand, Eaton Rapids 
1913-14 J.P. Munson, Grand Rapids 
1915-16 C.A. Pratt, Benton Harbor 
1917-18 C.A. Bingham, Birmingham 
1919-20 James Nicol, South Haven 
1921-22 G. A. Hawley, Hart 
1923-24 A.J. Rogers, Beulah 
1925-26 George Friday, Coloma 
1927-28 H.S. Newton, Hart 
1929-30 Carl E. Buskirk, Paw Paw 
1931-32 Minard Farley, Albion 
1933-34 Harry Lurkins, St. Joseph 
1935-36 Arlie Hopkins, Bear Lake 
1937-38 W.K.Bristol, Almont 
1939-40 Arnold J. Schaefer, Sparta 
1941-42 J.J. Hill, Montrose 
1943-44 Henry F. Bartz, St. Joseph 
1945-46 Ransom H. Braman, Greenville 
1947-48 George Farley, Albion 
1949-50 Herbert Nafzinger, Benton Harbor 
1951 E.J. Robinette, Grand Rapids 
1952 C.C. Taylor, Albion 
1953 Russell Evarts, Metamora 
1954 Erich L. Kerlikowske, Coloma 
1955 Robert Anderson, Covert 
1956 Donald Barden, South Haven 
1957 Norris Helsel, Kent City 
1958 Clayton Riley, Mears 
1959 William Mueller, Linden 
1960 Harry Nye, St, Joseph 
1961 Myron Dowd, Hartford 
1962 Erwin Klenk, Sparta 
1963 Carl Robotham, Bellaire 
1964 William B. Davis, Belding 
1965 Ralph Forman, Northville 
1966 Howard Clupper, Dowagiac 
1967 Everett Wiles, Bangor 
1968 Harry Overhiser, South Haven 
1969 Paul Scott, Northport 
1970 Henry T. Nelson, Ionia 
1971 J.W. Erwin, South Lyon 
1972 Edwin Radewald, Jr., Niles 
1973 John Babcock, Hartford 
1974 Rodney Bull, Bailey 
1975 Donald Harman, Scottville 
1976 Orville Trebian, Stanton 
1977 Ed Wasem, Milan 
1978 John Nye, St. Joseph 
1979 Wallace Heuser, Hartford 
1980 Donald Spencer, South Haven 
1981 William Harmon, Traverse City 
1982 Edward Wittenbach, Belding 
1983 Donald M. Hill, Montrose 
1984 James Friday, Coloma 
1985 William Austin, Hartford 
1986 Pete Wiard, Ypsilanti 
1987 Merlin Kraft, Sparta 
1988 Alex Collins III, Grand Rapids 
1989 Alton Wendzel, Watervliet 
1990 W. S. Carpenter, Paw Paw 
1991 James B. Martin, Flushing 
1992 Paul Rood, Covert 
1993 Harold Thome, Comstock Park 
1994 Arthur Lister, Sr., Ludington 
1995 Rodney Winkel, Watervliet 
1996 Steven Kalchik, Suttons Bay 
1997 Allyn Anthony, Hartford 
1998 William Erwin, South Lyon 
1999 Allan W. Overhiser, South Haven 
2000 Mark Evans, Frankfort 
2001 William Grabemeyer, Dowagiac 
2002 Robert Gregory, Traverse City 
2003 Paul Grantz, Shelby 
2004 Joe B. Klein, Sparta 
2005 Ross Stein, South Haven
2006 Mike Wittenbach, Belding
2007 Kurt Weber, Benton Harbor
2008 Fred Koenigshof, Coloma
2009 Jason Fleming, Shelby
2010 Mark Drake, Suttons Bay
2011 Steve Thome, Comstock Park
2012 Ed Robinette, Grand Rapids
2013 Steve Hunt, Grand Junction
2014 Larry Bodtke, Grand Junction
2015 Steve Tennes, Charlotte
2016 Kurt Dowd, Hartford
2017 Mark Miezio, Suttons Bay

   

SECRETARY 

1870-1871 A.T. Linderman, Grand Rapids 
1872          C.J.Dietrich, Grand Rapids 
1873-1876 J.P. Thompson, Grand Rapids 
1877-1888 Charles W. Garfield, Lansing 
1889-1899 E.C. Reid, Allegan 
1900-1913 Charles E. Bassett, Fenville 
1914-1917 R. A. Smythe, Benton Harbor 
1918-1920 G.M. Low, Bangor 
1921-1924 T.A. Farrand, East Lansing 
1925-1958 H.D. Hootman, East Lansing 
1959-1970 Arthur E. Mitchell, E. Lansing 
1971-1996 Jerome Hull, Jr., East Lansing 
1997-2002 Lynnell E. Sage, Morrice 
2003-current Allyn Anthony, Hartford 

TREASURER 

1870-1874 S.L. Fuller, Grand Rapids 
1875-         Henry Seymour, Grand Rapids 
1876-1877 H. Dale Adams, Galesburg 
1878-1893 S.M. Pearsall, Grand Rapids 
1894-         Ewart H. Scott, Ann Arbor 
1895-1906 Asa W. Slayton, Grand Rapids 
1807-1912 James Saterlee, Lansing 
1913-1914 R.A. Snythe, Benton Harbor 
1915-1917 Henry Smith, Grand Rapids 
1918-1935 J.P. Nuson, Grand Rapids 
1936-1946 J.A. Richards, Eau Claire 
1947-1949 Randolph Monroe, South Haven 
1950-1964 Lloyd A. Spencer, South Haven 
1965-1989 Forrest Griffin, Lansing 
1990-current Sharri German, Belding 
 

ASSISTANT SECRETARY 

1954-58 Arthur E. Mitchell, East Lansing 
1959-63 H. D. Hootman, East Lansing 
2001      Kathleen Bedford, Richland
2017  Ben Smith, Benton Harbor

EDUCATIONAL COORDINATOR 

1964-1968 Paul Larsen, East Lansing 
1968-1970 Jerome Hull, Jr., East Lansing 
1974-1980 James Flore, East Lansing 
1981-1985 Donald Dewey, East Lansing 
1986-1993 Eric Hanson, East Lansing 
1994         Robert Tritten, East Lansing 
1995-2000 Ron Perry, East Lansing 
2001-current Eric Hanson, East Lansing

More Information

BACK


Contact

63806 90th Ave.
Hartford, Michigan 49057

Phone (269) 424-3990
Fax (269) 424-3096

Email: MIHortSociety@aol.com